Korzystanie z geoportalu

Przeglądanie zawartości CARTOGRAPHIA CRACOVIANA najlepiej rozpocząć w Katalogu map lub za pomocą Wyszukiwarki map. Mapy są indeksowane dzięki czemu katalog możemy przeszukiwać i przeglądać według następujących atrybutów:

  • Tytuł mapy
  • Rok wydania
  • Autor
  • Zakres czasowy (w odniesieniu do treści przedstawianej na mapie)
  • Kategoria (plany Krakowa, mapy okolic Krakowa, zdjęcia lotnicze i satelitarne)
  • Rodzaj (tematyka treści mapy)
  • Skala
  • Język
  • Adres wydawniczy
  • Numer katalogowy

Po wybraniu interesującej nas mapy pojawi się jej strona katalogowa składająca się z trzech obszarów. W jej górnej części zobaczymy widok wybranej mapy, poniżej po lewej stronie znajdziemy krótki opis mapy, a po prawej jej szczegółową charakterystykę.

 

Widok mapy

Widok mapy jest głównym elementem geoportalu. Okno widoku mapy podzielone jest na dwie części pionową linią z możliwością jej przesuwania. Linia ta rozgranicza widok wybranej mapy od widoku mapy podkładowej. Daje to możliwość porównania treści nałożonych na siebie map.

W oknie widoku mapy odnajdziemy ikony narzędzi za pomocą których możemy zmodyfikować obraz wyświetlanej mapy, dokonać pomiaru odległości, sprawdzić swoją aktualną lokalizację, wybrać mapę podkładową, a także zmieniać stopień przezroczystości przeglądanej mapy.

  powiększanie (+) lub pomniejszanie (-) widoku mapy

  wyświetlanie widoku mapy do pełnego ekranu

  powrót do normalnego widoku mapy

  pomiar odległości

  geolokalizacja

  suwak rozgraniczania widoku porównywanych map

  wybór mapy podkładowej

  suwak zmiany stopnia przezroczystości mapy

 

Geolokalizacja

Jeżeli dysponujemy smartfonem lub innym urządzeniem mobilnym posiadającym odbiornik sygnału GPS to dzięki usłudze geolokalizacji możemy udać się na spacer krakowskimi ulicami odkrywając na nowo zapomnianą już przestrzeń. Wystarczy wyświetlić do pełnego ekranu jedną z dawnych map Krakowa, uruchomić usługę geolokalizacji i można podążać wzdłuż dawnych traktów rozchodzących się na wszystkie strony miasta, śladem koryta Starej Wisły i jej dopływów (Rudawy, Młynówki królewskiej, Prądnika czy Wilgi), trasą galicyjskiej obwodowej linii kolejowej, odnaleźć ślady dawnych placów, kościołów, stawów królewskich, średniowiecznych murów, bram miejskich i i baszt, fortyfikacji i wielu innych nieistniejących już obiektów.

Poniższy widok wykonano podczas spaceru po krakowskim Kazimierzu śladem nieistniejących już miejskich murów obronnych. Mury te zostały przedstawione na jednym z najstarszych planów Krakowa z 1657 roku (Numer kat. 3).

 

Linkowanie widoku mapy

Geoportal umożliwia linkowanie do bieżącego widoku mapy. Bezpośredni link do mapy aktualizuje się automatycznie w pasku adresu przeglądarki internetowej.

Po ustawieniu żądanego widoku możemy go skopiować, a następnie przesłać link zainteresowanej osobie lub podzielić się informacją w mediach społecznościowych.

Pin It on Pinterest

Share This