1910, Kraków wg Baedekera

Kolejny plan Krakowa należący do serii jednolitych map, które wchodziły w skład przewodników turystycznych wydawanych przez Karla Baedekera. Pochodzi z niemieckojęzycznej edycji przewodnika zatytułowanego “Baedeker’s Österreich-Ungarn nebst Cetinje, Belgrad, Bukarest“ wydanego w 1910 r.

Treść planu w stosunku do poprzedniej edycji z 1905 r. (Nr kat. 21) została uaktualniona i zmodyfikowana. Na planie pojawiły się nowe obiekty. Wśród nich możemy zauważyć zmodyfikowany układ ulic na Dębnikach (Dębniki zostały włączone do Krakowa w 1909 r.), fragment zabudowy Łobzowa, bocznicę kolejową prowadzącą w kierunku ul. Rakowickiej do magazynów wojskowych i arsenału oraz nowy przebieg ul. Zyblikiewicza. W miejscu zasypanego koryta Starej Wisły uporządkowano po pracach ziemnych teren i utworzono Planty Dietlowskie z dwujezdniową arterią komunikacyjną i zadrzewioną aleją, a na Grzegórzkach zalążek Alei Ignacego Daszyńskiego.

CYTOWANIE:
Wojkowski J., 2020. CARTOGRAPHIA CRACOVIANA: Kraków i okolice na dawnych mapach — geoportal: dawnemapykrakowa.pl, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji .

KRAKAU, KRAKÓW

Rok wydania: 1910
Autor: Karl Baedeker
Adres wydawniczy: Verlag von Karl Baedeker, Coblenz, Geographische Anstalt Wagner & Debes, Leipzig
Rodzaj mapy:
Skala: 1:25000
Orientacja: N - północna
Dokładność kartometryczna: mała
Język: niemiecki
Technika wykonania: litografia kolorowa
Ramka: zwykła, podwójna z oznaczeniami sieci kwadratów, w wierszach cyframi, w kolumnach literami
Format: ramka: 98 x 147 mm, arkusz: 105 x 156 mm
Bibliografia:
- Karl Baedeker, 1910. Baedeker’s Österreich-Ungarn nebst Cetinje, Belgrad, Bukarest. Karl Baedeker Publisher, Leipzig
Źródło: własna kolekcja
Numer katalogowy: 29

Pin It on Pinterest

Share This