1936, Krakow

Plan stanowił załącznik do turystycznej publikacji “Kraków : przewodnik dla zwiedzających z planem miasta”, która ukazała się w 1936 r nakładem wydawnictwa “Krajowid”. Grafika planu jest bardzo prosta i schematyczna, a jego treść dość skromna. Na planie przedstawiono sieć rzeczną, place, parki i ulice z podaniem ich nazw. W treści planu zaznaczono także numery i nazwy dzielnic oraz przebieg lini kolejowych. Rewers planu zawiera skorowidz z alfabetycznym spisem ulic i placów Krakowa korespondujący z naniesioną na planie siatką kwadratów oznaczonych liczbowo i literowo. Na jednej z pierwszych stron przewodnika zaznaczono, że “czysty dochód z akcji inseratowej i sprzedaży (tego przewodnika), przeznaczone (jest) na bezrobotnych pracowników umysłowych“.

CYTOWANIE:
Wojkowski J., 2020. CARTOGRAPHIA CRACOVIANA: Kraków i okolice na dawnych mapach — geoportal: dawnemapykrakowa.pl, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji .

KRAKÓW

Rok wydania: 1936
Adres wydawniczy: Wydawnictwo "Krajowid"
Rodzaj mapy:
Skala: 1:22500
Orientacja: N - północna
Dokładność kartometryczna: bardzo mała
Język: polski
Technika wykonania: litografia kolorowa
Ramka: zwykła, podwójna z oznaczeniami sieci kwadratów, w wierszach literami, w kolumnach cyframi
Format: ramka: 292 x 225, arkusz: 330 x 264 (mm)
Bibliografia:
- Egon Klemp, 2000. Historische Pläne und Grundrisse von Städten und Ortschaften in Polen: ein deutsch-polnischer Katalog - Dawne plany i rzuty poziome miast i innych miejscowości w Polsce: katalog niemiecko-polski. Harrasowitz Verlag, Wiesbaden.
Źródło: zbiory prywatne (Copyright © Jakub Wojkowski)
Numer katalogowy: 93

Pin It on Pinterest

Share This