1936, Najnowszy Plan Miasta Krakowa

Turystyczny plan Krakowa z okresu międzywojennego. Autorem planu jest Jerzy Borkowski, a wydany został przez Księgarnię Stanisława Andrzeja Krzyżanowskiego w 1936 r. Plan przedstawia szczytowy rozwój miasta w okresie międzywojennym będący efektem wprowadzania w życie przyjętego na przełomie lat 20. i 30. ogólnego planu regulacji i rozbudowy Krakowa. Nie obejmuje on Krakowa w pełnych granicach, ale wystarczająco dobrze ukazuje układ urbanistyczny centrum miasta.

Na planie przedstawiono sieć rzeczną, place, parki i ulice z podaniem ich nazw. W zabudowie wyróżniono obrysy ważniejszych obiektów użyteczności publicznej. W treści planu zaznaczono także nazwy dzielnic, przebieg linii tramwajowych, kolejowych oraz kościoły. Rewers planu zawiera skorowidz z alfabetycznym wykazem placów, alei i ulic w Krakowie korespondujący z naniesioną na planie siatką kwadratów oznaczonych liczbowo i literowo

CYTOWANIE:
Wojkowski J., 2020. CARTOGRAPHIA CRACOVIANA: Kraków i okolice na dawnych mapach — geoportal: dawnemapykrakowa.pl, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji.

NAJNOWSZY PLAN MIASTA KRAKOWA NA ROK 1936/7

Rok wydania: 1936
Autor: Jerzy Borkowski
Adres wydawniczy: Księgarnia Stanisława Andrzeja Krzyżanowskiego / Litografia Kazimierz Rogalski
Rodzaj mapy:
Skala: 1:15000
Orientacja: N - północna
Dokładność kartometryczna: mała
Język: polski
Technika wykonania: litografia kolorowa
Ramka: zwykła, podwójna z oznaczeniami sieci kwadratów, w wierszach cyframi, w kolumnach literami
Format: ramka: 463 x 459, arkusz: 518 x 498 (mm)
Bibliografia:
- Egon Klemp, 2000. Historische Pläne und Grundrisse von Städten und Ortschaften in Polen: ein deutsch-polnischer Katalog - Dawne plany i rzuty poziome miast i innych miejscowości w Polsce: katalog niemiecko-polski. Harrasowitz Verlag, Wiesbaden.
Źródło: zbiory prywatne (Copyright © Jakub Wojkowski)
Numer katalogowy: 85

Pin It on Pinterest

Share This