1893, Kraków wg Baedekera

Plan pochodzi z anglojęzycznej edycji przewodnika turystycznego zatytułowanego “Baedeker’s Austria, including Hungary, Transylvania, Dalmatia, and Bosnia“ wydanego w 1893 r. Należy on do serii jednolitych planów Krakowa, które wchodziły w skład przewodników turystycznych wydawanych przez Karla Baedekera. Niniejszy plan jest kolejnym wydaniem planu Krakowa w nowej dwukolorowej szacie graficznej. Jego treść w stosunku do poprzedniego planu z 1887 r. (Nr kat. 19) została uaktualniona. Koryta Starej Wisły już nie zobaczymy, zostało ono całkowicie zasypane w latach 1878–1880.

Na planie pojawiły się nowe obiekty. W miejscu dzisiejszych Alei Trzech Wieszczów, po wale ziemnym, który wraz z szeregiem bastionów był fragmentem pierścienia umocnień Twierdzy Kraków, poprowadzono ośmiokilometrową obwodową linię kolejową (zwana także cyrkumwalacyjną). Powstała ona w latach 1886–1887, łącząc Łobzów z Płaszowem i Bonarką. Wisłę obwodowa kolej przekraczała w miejscu dzisiejszego mostu Dębnickiego, widać go na planie. Most o konstrukcji kratownicowej wspartej na dwóch betonowych przyczółkach i dwóch filarach wzniesiono w latach 1887–1888. Pełnił on jednocześnie funkcję kolejową i kołową. W pobliżu, u podnóża Baszty Sandomierskiej pod Wawelem pojawił się jeszcze jeden most. Był to wojskowy drewniany most który łączył brzegi w najwęższym miejscu pod Wawelem na wysokości dzisiejszych ulic Bernardyńskiej i Zamkowej. Istniał zaledwie kilka lat gdyż w marcu 1888 r. spowodował zator kry i powódź, dlatego w 1891 r. podjęto decyzję o jego rozbiórce.

CYTOWANIE:
Wojkowski J., 2020. CARTOGRAPHIA CRACOVIANA: Kraków i okolice na dawnych mapach — geoportal: dawnemapykrakowa.pl, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji .

KRAKAU

Rok wydania: 1893
Autor: Karl Baedeker
Adres wydawniczy: Verlag von Karl Baedeker, Coblenz, Geographische Anstalt Wagner & Debes, Leipzig
Rodzaj mapy:
Skala: 1:25000
Orientacja: N - północna
Dokładność kartometryczna: mała
Język: niemiecki
Technika wykonania: litografia kolorowa
Ramka: zwykła, podwójna z oznaczeniami sieci kwadratów, w wierszach cyframi, w kolumnach literami
Format: ramka: 98 x 147 mm, arkusz: 103 x 157 mm
Bibliografia:
- Karl Baedeker, 1893. Baedeker’s Austria, including Hungary, Transylvania, Dalmatia, and Bosnia. Karl Baedeker Publisher, Leipsic
Źródło: własna kolekcja
Numer katalogowy: 20

Pin It on Pinterest

Share This