1913, Okolice Krakowa

Kolejny egzemplarz mapy okolic Krakowa pochodzący ze szkolnego atlasu do geografii autorstwa Bronisława Gustawicza. Atlas wydano nakładem i drukiem Zakładu Kartograficznego G. Freytaga i Berndta w Wiedniu.

W porównaniu z wcześniejszą edycją mapy z 1890 r. (Nr kat. 26), treść niniejszej mapy została nieznacznie zaktualizowana. Nie zobaczymy już na niej kolei obwodowej, zwanej również cyrkumwalacyjną, która w latach 1888–1911 łączyła Łobzów z Płaszowem i Bonarką. W jej miejscu powstał zalążek Alei Trzech Wieszczów, główny ciąg komunikacyjny pomiędzy północną i południową częścią Krakowa. Na mapie możemy też zauważyć nowopowstały most drogowy na Wisle – Most Krakusa, który połączył główną wtedy trasę na południe Krakowa – ul. Starowiślną z trasą Wielicką. Obecnie w jego miejscu znajduje się Most Powstańców Śląskich łączący Śródmieście (ul. Starowiślna) z Podgórzem (ul. Na Zjeździe).

CYTOWANIE:
Wojkowski J., 2020. CARTOGRAPHIA CRACOVIANA: Kraków i okolice na dawnych mapach — geoportal: dawnemapykrakowa.pl, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji .

OKOLICE KRAKOWA

Rok wydania: 1913
Autor: Bronisław Gustawicz
Adres wydawniczy: Zakład Kartograficzny G. Freytaga i Berndta w Wiedniu
Rodzaj mapy:
Skala: 1:150000
Orientacja: N - północna
Dokładność kartometryczna: średnia
Język: polski
Technika wykonania: litografia kolorowa
Ramka: zwykła, podwójna z oznaczeniami współrzędnych geograficznych w ramce wewnętrznej co 10'
Format: ramka: 305 x 205, arkusz: 338 x 228 (mm)
Źródło: zbiory prywatne (Copyright © Jakub Wojkowski)
Numer katalogowy: 27

Pin It on Pinterest

Share This