1926, Plan Krakowa

Prezentowany plan w formie pocztówki wydany został nakładem Wydawnictwa Salonu Malarzy Polskich w Krakowie. Datowanie planu na podstawie nazewnictwa ulic oraz przebiegu linii tramwajowych ustalono na około 1926 rok. Jak łatwo zauważyć, jest to nieco pomniejszony fragment wcześniejszego planu z roku 1891 r. opracowanego w Budownictwie Miejskim w Krakowie i zamieszczonego w “Przewodniku po Krakowie i okolicy” autorstwa Józefa Rostafińskiego (Nr kat. 34).

Plan obejmuje samo centrum miasta. W sieci komunikacyjnej przedstawiono ulice i place z ich nazwami, linie tramwajowe oraz kolejową z dworcem. Dla zwiększenia czytelności planu wstawiono miniaturowe rysunki fasad ważniejszych obiektów świeckich i sakralnych.

CYTOWANIE:
Wojkowski J., 2020. CARTOGRAPHIA CRACOVIANA: Kraków i okolice na dawnych mapach — geoportal: dawnemapykrakowa.pl, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji.

PLAN KRAKOWA

Rok wydania: 1926
Autor: Plan wykonany przez Budownictwo Miejskie, autor planu nieznany
Adres wydawniczy: Salon Malarzy Polskich
Rodzaj mapy:
Skala: 1:11500
Orientacja: E - wschodnia
Dokładność kartometryczna: mała
Język: polski
Technika wykonania: litografia kolorowa
Ramka: zwykła, pojedyncza
Format: ramka: 130 x 160, arkusz: 142 x 175 (mm)
Bibliografia:
- Rostafiński Józef, 1891. Przewodnik po Krakowie i okolicy. Komitet VI Zjazdu Lekarzy i Przyrodników Polskich. Drukarnia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ss. 236.
Źródło: zbiory prywatne (Copyright © Jakub Wojkowski)
Numer katalogowy: 95

Pin It on Pinterest

Share This