1933, Najnowszy Plan Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (II)

“Najnowszy Plan Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa” wydany w 1933 r. nakładem Wydawnictwa Księgarni Salonu Malarzy Polskich i wydrukowany w Zakładach Reprodukcyjnych “Akropol” w Krakowie. Plan przedstawia dokładnie tą samą treść co jego poprzednie wydanie (Nr kat. 53). Różnicę stanowi naniesienie na plan siedziby Polskiego Związku Turystycznego (PZT) przy ul. Szpitalnej 36. Jego biuro znajdowało się w sąsiedztwie dworca autobusowego, który był wówczas zlokalizowany na placu św. Ducha. Na planie wrysowano również najkrótszą drogę prowadzącą do PZT bezpośrednio z dworca kolejowego.

Polski Związek Turystyczny założony w 1906 r. w Krakowie był najstarszą organizacją turystyczną w Polsce. Zajmował się obsługą ruchu turystycznego i udzielał przyjezdnym informacji turystycznej. PZT zatrudniał miejskich przewodników, organizował zwiedzanie Krakowa i okolicy, kierował organizacją ruchu autobusowego, a także wydawał prospekty, przewodniki i broszurę w kilku językach.

CYTOWANIE:
Wojkowski J., 2020. CARTOGRAPHIA CRACOVIANA: Kraków i okolice na dawnych mapach — geoportal: dawnemapykrakowa.pl, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji .

 

NAJNOWSZY PLAN STOŁECZNEGO KRÓL. MIASTA KRAKOWA

Rok wydania: 1933
Autor: Plan wykonany przez Budownictwo Miejskie, miasta Krakowa. Autor planu nieznany.
Adres wydawniczy: Wydawnictwo Księgarni Salonu Malarzy Polskich w Krakowie / Druk: Zakłady Reprodukcyjne "Akropol" w Krakowie
Rodzaj mapy:
Skala: 1:10000
Orientacja: N - północna
Dokładność kartometryczna: mała
Język: polski
Technika wykonania: litografia kolorowa
Ramka: zwykła, podwójna z oznaczeniami sieci kwadratów, w wierszach cyframi, w kolumnach literami
Format: ramka: 570 x 430, arkusz: 610 x 470 (mm)
Bibliografia:
- Egon Klemp, 2000. Historische Pläne und Grundrisse von Städten und Ortschaften in Polen: ein deutsch-polnischer Katalog - Dawne plany i rzuty poziome miast i innych miejscowości w Polsce: katalog niemiecko-polski. Harrasowitz Verlag, Wiesbaden.
Źródło: zbiory prywatne (Copyright © Jakub Wojkowski)
Numer katalogowy: 54

Pin It on Pinterest

Share This