1936, Najnowszy Plan Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa

Kolejna edycja “Najnowszego Planu Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa” wydana w 1936 r. nakładem Wydawnictwa Księgarni Salonu Malarzy Polskich i wydrukowanego w Zakładach Reprodukcyjnych “Akropol” w Krakowie.

Plan przedstawia dokładnie tą samą treść co jego poprzednie wydanie z 1933 r. (Nr kat. 54). Uaktualniono nazwnictwo ulic i pokazano zmodyfikowany układ dróg. Zmiany szczególnie widoczne są w dzielnicy Czarna Wieś, Półwsie Zwierzynieckie, Osiedle Oficerskie oraz na Zabłociu.

Rewers planu zawiera skorowidz z alfabetycznym wykazem alei, ulic, placów, kościołów i ważniejszych budynków w Krakowie korespondujący z naniesioną na planie siatką kwadratów oznaczonych liczbowo i literowo.

CYTOWANIE:
Wojkowski J., 2020. CARTOGRAPHIA CRACOVIANA: Kraków i okolice na dawnych mapach — geoportal: dawnemapykrakowa.pl, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji.

NAJNOWSZY PLAN STOŁECZNEGO KRÓL. MIASTA KRAKOWA wykonany na podstawie zestawienia Budownictwa Miejskiego m. Krakowa

Rok wydania: 1936
Autor: Plan wykonany przez Budownictwo Miejskie, miasta Krakowa. Autor planu nieznany.
Adres wydawniczy: Wydawnictwo Księgarni Salonu Malarzy Polskich w Krakowie / Druk: Zakłady Reprodukcyjne "Akropol" w Krakowie
Rodzaj mapy:
Skala: 1:10000
Orientacja: N - północna
Dokładność kartometryczna: mała
Język: polski
Technika wykonania: litografia kolorowa
Ramka: zwykła, podwójna z oznaczeniami sieci kwadratów, w wierszach cyframi, w kolumnach literami
Format: ramka: 570 x 430, arkusz: 610 x 470 (mm)
Bibliografia:
- Egon Klemp, 2000. Historische Pläne und Grundrisse von Städten und Ortschaften in Polen: ein deutsch-polnischer Katalog - Dawne plany i rzuty poziome miast i innych miejscowości w Polsce: katalog niemiecko-polski. Harrasowitz Verlag, Wiesbaden.
Źródło: zbiory prywatne (Copyright © Jakub Wojkowski)
Numer katalogowy: 58

Pin It on Pinterest

Share This