1938, Plan miasta Krakowa

“Plan Miasta Krakowa” stanowił załącznik do III wydania przewodnika Karola Estreichera zatytułowanego “Kraków, Przewodnik dla zwiedzających miasto i jego okolice“. Plan został wydany w 1938 r. w zakładzie litograficznym Kazimierza Rogalskiego w Krakowie, a jego autorem jest Adam Launer, archiwariusz Budownictwa miejskiego oddz. B. w Krakowie.

Plan przedstawia tą samą treść co jego wcześniejsze wydanie z 1931 r. (Nr kat. 52) ale tym razem podzielono go na trzy odrębne arkusze w celu ułatwienia jego rozkładania i przeglądania. Uaktualniono nazwnictwo ulic, pokazano zmodyfikowany układ dróg i wrysowano nowopowstałe w między czasie obiekty użyteczności publicznej. Zmiany urbanistyczne widoczne są we wszystkich dzielnicach Krakowa gdyż był to okres realizacji dużych inwestycji i wprowadzania w życie przyjętego w okresie między wojennym ogólnego planu regulacji i rozbudowy Krakowa.

CYTOWANIE:
Wojkowski J., 2020. CARTOGRAPHIA CRACOVIANA: Kraków i okolice na dawnych mapach — geoportal: dawnemapykrakowa.pl, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji .

PLAN MIASTA KRAKOWA

Rok wydania: 1938
Autor: Adam Launer
Adres wydawniczy: Nakładem Towarzystwa Miłośników Historji i Zabytków Krakowa / Litografia i druk Kazimierz Rogalski (Kraków)
Rodzaj mapy:
Skala: 1:10000
Orientacja: N - północna
Dokładność kartometryczna: mała
Język: polski
Technika wykonania: litografia kolorowa
Ramka: zwykła, pojedyncza
Format: ramka połączonych trzech arkuszy map: 572 x 434 (mm)
Bibliografia:
- Karol Estreicher, 1938. Kraków, Przewodnik dla zwiedzających miasto i jego okolice. Nakładem Towarzystwa Miłośników Historji i Zabytków Krakowa.
- Egon Klemp, 2000. Historische Pläne und Grundrisse von Städten und Ortschaften in Polen: ein deutsch-polnischer Katalog - Dawne plany i rzuty poziome miast i innych miejscowości w Polsce: katalog niemiecko-polski. Harrasowitz Verlag, Wiesbaden.
Źródło: zbiory prywatne (Copyright © Jakub Wojkowski)
Numer katalogowy: 59

Pin It on Pinterest

Share This