1939, Las Wolski

Turystyczny plan “Lasu Wolskiego, Parku Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa” jest mapą poboczną wydanego w 1939 r. planu “Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa” (Nr kat. 70). Ukazał się nakładem Wydawnictwa Księgarni Salonu Malarzy Polskich w Zakładach Reprodukcyjnych “Akropol” w Krakowie. Jego pierwowzorem był plan Lasu Wolskiego wydany w 1934 r. przez Zakłady Graficzne STYL w Krakowie (Nr kat. 50). Autorem obu tych planów jest Adam Launer, archiwariusz Budownictwa miejskiego oddz. B. w Krakowie.

Las Wolski to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Krakowa. Jest pomnikiem wspaniałomyślnej ofiarności publicznej Komunalnej Kasy Oszczędności Miasta Krakowa. Instytucja ta zakupiła w 1917 r. od Książąt Czartoryskich Las Wolski i ofiarowała go gminie Kraków celem stworzenia wielkiego parku ludowego. Park położony jest niezwykle malowniczo na wzgórzach, ponad wstęgą wijącej się Wisły, u stóp wzniesionego na Sowińcu Kopca Marszałka Józefa Piłsudskiego, w pobliżu słynnego klasztoru OO. Kamedułów. W jego centralnej części znajduje się założony w 1929 r. zwierzyniec. W 1934 r. Las Wolski obejmował 332 ha, a obecnie jego powierzchnia wynosi 419 ha.

CYTOWANIE:
Wojkowski J., 2020. CARTOGRAPHIA CRACOVIANA: Kraków i okolice na dawnych mapach — geoportal: dawnemapykrakowa.pl, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji .

LAS WOLSKI, PARK STOŁECZNEGO KRÓLEWSKIEGO MIASTA KRAKOWA

Rok wydania: 1939
Autor: Adam Launer
Adres wydawniczy: Wydawnictwo Księgarni Salonu Malarzy Polskich w Krakowie / Druk: Zakłady Reprodukcyjne "Akropol" w Krakowie
Rodzaj mapy:
Skala: 1:15000
Orientacja: N - północna
Dokładność kartometryczna: mała
Język: polski
Technika wykonania: litografia kolorowa
Ramka: zwykła, pojedyncza
Format: ramka: 231 x 185 (mm)
Bibliografia:
- Egon Klemp, 2000. Historische Pläne und Grundrisse von Städten und Ortschaften in Polen: ein deutsch-polnischer Katalog - Dawne plany i rzuty poziome miast i innych miejscowości w Polsce: katalog niemiecko-polski. Harrasowitz Verlag, Wiesbaden.
Źródło: zbiory prywatne (Copyright © Jakub Wojkowski)
Numer katalogowy: 73

Pin It on Pinterest

Share This