1949, Plan Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa

Plan stołecznego królewskiego miasta Krakowa został wydany przez Biuro Pomiarowe Zarządu Miasta Krakowa w 1949 r. Jest odrysem z urzędowego planu stołecznego miasta Krakowa z okresu II wojny światowej (Nr kat. 36), wydanego przez niemieckie władze okupacyjne – Der Stadthauptmann der Stadt Krakau Stadtmessungsamt (Miejski Urząd Geodezji Starostwa Powiatowego w Krakowie). Autorem tego powojennego planu, jak i również wszystkich jego wydań z czasów okupacji jest M. Kubiczek, a pierwowzorem do jego opracowania była przedwojenna mapa topograficzna w skali 1:25000.

Na planie zaznaczono obrysy ważniejszych budynków, drogi i ulice, mosty, dzielnice miasta, parki miejskie i lasy, tereny zielone, linie tramwajowe i kolejowe oraz hydrografię. W porównaniu do wydań z okresu okupacji niniejszy plan cechuje mniejsza czytelność mapy spowodowana słabszą jakością grafiki i brakiem kolorów. Treść planu praktycznie się nie zmieniła, za wyjątkiem braku warstwic oraz kilku lokalnych szczegółów w zabudowie i przebiegu ulic.

Plan przedstawia miasto Kraków w rozszerzonych przez Niemców granicach. W wyniku zarządzenia Wydziału Głównego Spraw Wewnętrznych rządu Generalnego Gubernatorstwa z 1 lipca 1941 r. przyłączono do Krakowa 27 gmin wiejskich w całości i 2 gminy w części. W ten sposób w nowych granicach administracyjnych Krakowa znalazły się: w dzielnicy III (Zachód) Bielany i Przegorzały, w dzielnicy V (Wschód) Czyżyny, Łęg i Bieńczyce, w dzielnicy VI (Podgórze) Bodzów, Pychowice, Kostrze i Rybitwy, w dzielnicy VII (Bronowice Małe) Bronowice Wielkie, Chełm, Tonie i Wola Justowska, w dzielnicy VIII (Prądnik Czerwony) Prądnik Czerwony, Olsza, Prądnik Biały, Rakowice, Witkowice i Górka Narodowa, w dzielnicy IX (Wola Duchacka) Wola Duchacka, Bieżanów, Piaski Wielkie, Prokocim i Rżąka, w dzielnicy X (Borek Fałęcki) Borek Fałęcki, Kobierzyn, Kurdwanów, Łagiewniki i Skotniki. Dokonane przez Niemców rozszerzenie granic Krakowa zostało po wojnie uprawomocnione przez Radę Ministrów rozporządzeniem z dnia 25 października 1948 r. z mocą obowiązującą od 18 stycznia 1945 r.

CYTOWANIE:
Wojkowski J., 2020. CARTOGRAPHIA CRACOVIANA: Kraków i okolice na dawnych mapach — geoportal: dawnemapykrakowa.pl, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji .

PLAN STOŁECZNEGO KRÓLEWSKIEGO MIASTA KRAKOWA

Rok wydania: 1949
Autor: M. Kubiczek
Adres wydawniczy: Biuro Pomiarowe Zarządu Miasta Krakowa
Rodzaj mapy:
Skala: 1:20000
Orientacja: N - północna
Dokładność kartometryczna: duża
Język: polski
Technika wykonania: litografia czarno-biała
Ramka: zwykła, podwójna z oznaczeniami sieci kwadratów, w wierszach (H11-H40) i kolumnach (R11-R38)
Format: ramka: 906 x 756, arkusz: 902 x 766 (mm)
Źródło: zbiory prywatne (Copyright © Jakub Wojkowski)
Numer katalogowy: 39

Pin It on Pinterest

Share This