1934, Plan miasta Krakowa

“Plan Miasta Krakowa według stanu z roku 1934” przedstawia dokładnie tą samą treść co jego poprzednie wydanie z 1932 r. (Nr kat. 56). Na planie pokazano sieć rzeczną, place, parki i ulice z podaniem ich nazw. W zabudowie wyróżniono obrysy ważniejszych obiektów użyteczności publicznej. W treści planu zaznaczono także numery i nazwy dzielnic, przebieg lini kolejowych oraz kościoły.

W porównaniu do wcześniejszego wydania z 1932 r. (Nr kat. 56) na planie wrysowano nowopowstałe ulice: w Łobzowie ul. Skarbińskiego, ul. Telmajera i ul. Popiela, w Nowej Wsi ul. Zbrojów, na Dąbiu ul. Ojcowską, ul. Barakową, ul. Fabryczną, ul. Opłotki, ul. Kruczą i ul. Rzeczysko, w Czarnej Wsi ul. Żwirki i Wigury oraz ul. Kadrówki, na Półwsi ul. Wyczółkowskiego i ul. Prywatną, na Zwierzyńcu ul. Kopiec, al. Waszyngtona i ul. Wodociągową, na Dębnikach ul. Wróbla, w Płaszowie ul. Portową oraz na Ludwinowie ul. Rozdroże. W dzielnicy Stradom zmieniono nazwę ul. Zielonej na ul. Sarego, a na Nowym Świecie ul. Wolską na ul. Piłsudskiego.

W kalendarium Krakowa 1934 rok zapisał się między innymi rozpoczęciem budowy nowego gmachu Muzeum Narodowego, podjęciem przez Radę Miejską Krakowa uchwały o usypaniu na na Sowińcu kopca Piłsudskiego oraz uruchomieniem nowego połączenia kolejowego Krakowa z Warszawą przez Tunel.

CYTOWANIE:
Wojkowski J., 2020. CARTOGRAPHIA CRACOVIANA: Kraków i okolice na dawnych mapach — geoportal: dawnemapykrakowa.pl, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji .

PLAN MIASTA KRAKOWA WEDŁUG STANU Z ROKU 1934

Rok wydania: 1934
Adres wydawniczy: Litografia i druk Kazimierz Rogalski (Kraków)
Rodzaj mapy:
Skala: 1:10000
Orientacja: N - północna
Dokładność kartometryczna: mała
Język: polski
Technika wykonania: litografia czarno-biała
Ramka: zwykła, podwójna z oznaczeniami sieci kwadratów, w wierszach cyframi, w kolumnach literami
Format: ramka: 668 x 468, arkusz: 675 x 485 (mm)
Bibliografia:
- Egon Klemp, 2000. Historische Pläne und Grundrisse von Städten und Ortschaften in Polen: ein deutsch-polnischer Katalog - Dawne plany i rzuty poziome miast i innych miejscowości w Polsce: katalog niemiecko-polski. Harrasowitz Verlag, Wiesbaden.
Źródło: zbiory prywatne (Copyright © Jakub Wojkowski)
Numer katalogowy: 57

Pin It on Pinterest

Share This