1934, Plan Stołecznego Miasta Krakowa

“Plan Stołecznego Miasta Krakowa” stanowił załącznik do II wydania przewodnika autorstwa Karola Estreichera “Kraków, przewodnik dla zwiedzających miasto i jego okolice“. Książka ta uznawana jest do dzisiaj za jeden z najlepszych przewodników po Krakowie. Została wydana w 1934 r. nakładem Towarzystwa Miłośników Historji i Zabytków Krakowa.

Plan przedstawia uaktualnioną treść wcześniejszych jego wydań (Nr kat. 52, 53 i 54). Podobnie jak w poprzednich wydaniach, możemy na nim zobaczyć planowany układ ulic – istniejące są koloru białego, a projektowane koloru tła planu. Uaktualniona treść z nowym zaprojektowanym układem dróg widoczna jest szczególnie w obrębie Osiedla Oficerskiego na północ od ul. Mogilskiej, a także w dzielnicach Półwsie i Czarna Wieś.

CYTOWANIE:
Wojkowski J., 2020. CARTOGRAPHIA CRACOVIANA: Kraków i okolice na dawnych mapach — geoportal: dawnemapykrakowa.pl, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji .

PLAN STOŁECZNEGO MIASTA KRAKOWA

Rok wydania: 1934
Adres wydawniczy: Nakładem Towarzystwa Miłośników Historji i Zabytków Krakowa
Rodzaj mapy:
Skala: 1:10000
Orientacja: N - północna
Dokładność kartometryczna: mała
Język: polski
Technika wykonania: litografia kolorowa
Ramka: zwykła, podwójna z oznaczeniami sieci kwadratów, w wierszach cyframi, w kolumnach literami
Format: ramka: 580 x 500, arkusz: 727 x 527 (mm)
Bibliografia:
- Karol Estreicher, 1934. Kraków, przewodnik dla zwiedzających miasto i jego okolice. Towarzystwo Miłośników Historyi i Zabytków Krakowa.
- Egon Klemp, 2000. Historische Pläne und Grundrisse von Städten und Ortschaften in Polen: ein deutsch-polnischer Katalog - Dawne plany i rzuty poziome miast i innych miejscowości w Polsce: katalog niemiecko-polski. Harrasowitz Verlag, Wiesbaden.
Źródło: zbiory prywatne (Copyright © Jakub Wojkowski)
Numer katalogowy: 55

Pin It on Pinterest

Share This